کیروش و قشر خاکستری جامعه

سعید فغانی
پس از گذشت 8 سال حضور در ایران کیروش به خوبی مردم را می شناسد و به خصوص بر قشر خاکستری جامعه می تواند تاثیرات فراوانی بگذارد.
قشر خاکستری مردمی هستند که در روزهای عادی اعتقاد دارند پول را فلان بازیکن می گیرد و ما را چه به حرص و جوش فوتبال، علاقه ای به بحث های فوتبالی ندارند اما با تماشای برنامه 2018 و تعاریف مفرط عادل درباره پسران کیروش به تفکرات این مربی پرتغالی ایمان می آورند.
کیروش استاد جنگ های روانی و تاثیر گذاری روی همین مردم خاکستری است که سرگرم مسائل روزمره خود هستند اما هنگام برگزاری یک تورنمنت، ” حاج رضایی” های درون خود را شکوفا می کنند.
کیروش که در گفتگوی اخیر خود حضور در جمع 4 تیم را رویای ایران در امارات دانست به خوبی می داند که انتظار مردم از او و پسرانش چیزی فراتر از مرحله نیمه نهایی است.
کیروش بهتر از ما می داند که دیگر خبری از لقب “بازنده سرافراز” نیست و تنها با حضور در فینال و کسب قهرمانی می تواند به ماموریت خود در ایران پایان دهد.
تیم ایران این روزها در حالی در کمپ اسپایر قطر اردو زده که تیم هایی چون رئال مادرید و بایرن مونیخ قرار است در هفته های آینده در آن تمرینات خود را پیگیری کنند و بدلیل امکانات ویژه ای که دارد مورد تمجید مربیان بزرگی چون گواردیولا قرار گرفته اما نکته قابل تامل این است که آقای کیروش الان هم به مانند همیشه از شرایط حاکم بر تیم ملی ناراضی است.

 

در این که فدراسیون 5 ستاره فوتبال ایران برای 15 روز برگزاری اردو در کمپ اسپایر باید هزینه هنگفتی را پرداخت کند شکی نیست و همین موضوع انتظارات را از تیم ملی بالا می برد!
انتظارات بالا و سردی مردم نسبت به تیم ملی دست پخت آشپز پرتغالی است که بدون شک زیان آن اولین نفر متوجه شخص کیروش خواهد بود چرا که تمام مردم اعم از فوتبالی و قشر خاکستری گوششان پر شده از توهین های این مربی و دستیارانش!
در هر کنفرانس خبری مربی تیم ملی به خوبی می دانیم که قرار است منتقدان مورد هجوم قرار گیرند و گدای نامشروع و بدبخت خطاب شوند.
فوتبال همیشه می ماند، با تمام شگفتی ها، تلخی ها و شیرینی ها به نسل های بعد از ما منتقل می شود همانطور که معمارانی چون ایویچ و استانکو بنای فوتبال ایران را ساختند و با آن ها به سوی مدرنیته گام برداشتیم تا میراث شان به برانکو و کیروش رسید.
بدون شک جنگ بین این دو مربی هم پایان می پذیرد و سال های بعد هردوی آن ها در حالی که با یکدیگر قهوه می خورند خاطرات حضور در ایران را مرور می کنند و فوتبال ایران همچنان ادامه دارد با همان تیفوسی ها و با همان مردمان خاکستری.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید