گزارشی از شرایط باشگاه پاریس سن ژرمن/عدم اعتماد به فوتبالیست های جوان

کسری اقازاده/۹۰ البرز-  چرا باشگاه پاریس سن ژرمن در سال های گذشته در لیگ قهرمانان اروپا نتیجه درخشانی نگرفته است؟

در این مقاله دلایل نتایج ضعیف این تیم در لیگ قهرمانان اروپا در ادوار گذشته می پردازیم

پاریس سن ژرمن هر وقت حوصله اش سر می رود و نتیجه ی دلچسبی در فصل های اخیر خود نمی گیرد با خرید بازیکنان بزرگ پا به سن گذاشته سعی می کند عنصر هیجان را به هواداران تزریق کند و آن ها را راضی نگه دارد برای مثال بازیکنانی همچون بوفون ، بکام، ماکه له له، و غیره… سال های آخر دوران بازی خودشان را در این تیم گذراندند و بی شک هدف آنها خداحافظی از دنیای فوتبال در سطح بالای فوتبال جهان است.

بیشترین تاثیر را درانتخاب این بازیکنان  مالک باشگاه و مدیرعامل باشگاه است و حال جای سوال دارد دلیل خریدن بوفون دروازه بان مطرح ایتالیایی که ۴۱ سال سن دارد چیست؟او در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۹ هفده بازی انجام داد آیا بهتر نبود در ترکیب اصلی این تیم از یک گلر جوان و آینده دار استفاده می شد؟

در باشگاه بارسلونا در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵  کلودیو براوو دروازه بان این تیم در لالیگا اسپانیا بود و ترشتگن سنگربان آبی اناری ها در لیگ قهرمانان اروپا بود و همین باعث می شد که هر دو به اندازه کا فی بازی کنند و عملکرد خوبی داشته باشند .

نداشتن لیگ سطح بالا برای رقابت

اگر نگاهی به لیگ برتر انگلستان داشته باشیم مشاهده می کنیم که در این لیگ بسیار جذاب ۶ تیم قدرتمند چلسی، لیورپول، منچستر یونایتد، منچستر سیتی، آرسنال و تانهام رقابت سنگینی را بوجود می اورند

چلسی در فصل  ۲۰۱۷- ۲۰۱۶  با هدایت آنتونیو کونته قهرمان لیگ برتر جزیره شد  اما در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ فصل را در رتبه پنجم به پایان رساند آن هم با ۳۰ امتیاز اختلاف با تیم صدر نشین یعنی منچستر سیتی که ۱۰۰ امتیازی شد.

اما باشگاه پاریس سنت ژرمن در لیگ لوشامپیونه ۶ بار متوالی( از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ قهرمان این لیگ شده) این لیگ در مجموع ۴ تیم قوی دارد( مارسی ، لیل، موناکو،نیس) و آن ها هم به پای این باشگاه نمی رسند. مو ناکو در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ در آستانه حذف شدن بود.

اهمیت ندادن به آکادمی باشگاه و سیستم جوانان

سر الکس فرگوسن که یکی از بهترین مربیان جهان در تاریخ فوتبال است و ۲۶ سال سرمربی تیم منچستر یونایتد بوده و شیاطین سرخ را به یکی از بهترین تیم های جهان تبدیل کرده در کتاب رهبری خود که در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد، می گوید: برای اینکه سازمانی به خوبی اداره کنید باید به آینده دید وسیعی داشته باشید دلیل اینکه من به آکادمی باشگاه اهمیت می دهم و تلاش می کنم بازیکنان با استعداد بومی و خارجی نوجوان و جوان را  کشف کنم و در باشگاه پرورش  دهم این است که آن ها می توانند برای من مفید باشند و تاثیرات بسیار عالی را تیم بگذارند تشنه ی بازی هستند و انگیزه فراوانی برای موفقیت دارند و همچنین یک تجارت جانبی سالم برای کل باشگاه است.

کرسیتیانو رونالدو را کارلوس کی روش به فرگوسن معرفی کرد زمانی که رونالدو در باشگاه لیسبون پرتقال بازی می کرد ۱۶ سال داشت اما بازیکن با استعدادی بود ومنچستر یونایتد با او قرار داد بست و به او قول دادند تا در آینده در تیمی که دوست دارد(رئال مادرید) بازی کند و همین اتفاق هم افتاد. کریستیانو رونالدو در منچستر یونایتد عملکرد خیره کننده ای داشت و همین با عث شد تا باشگاه رئال مادرید به پیشنهاد قرار داد بدهد.

در پاریس سنت ژرمن   ۴  بازیکن که شامل کیمپبه، رابیوت، داگبا و آرلوئا و چند بازیکن  از آکادمی این باشگاه هستند و از سیستم جوانان رشد کردند که این تعداد کافی نیست.

و اما توماس توخل

فرانس فوتبال می‌گوید توماس توخل دقیقاً در جایی موفق عمل می‌کند که سلفش در آن ناکام بود، یعنی متحد کردن بازیکنان و پیاده‌کردن سیستم‌های تاکتیکی متنوع در تیم. در چند ماه گذشته PSG شاهد اتفاقاتی عجیب بوده. در این مدت بازیکنانی را در پست‌هایی دیده‌ایم که پیش از آن هرگز تصورش را هم نمی‌کردیم. مارکینیو و دنی آلوز در خط میانی، رابیو به عنوان دفاع وسط، دراکسلر به عنوان هافبک دفاعی، دی‌ماریا به عنوان پیستن راست مایل به عقب … پاری سن ژرمن در این مدت تیمی بوده که از اصول خود فاصله گرفته و ماجراجویانه به دنیای آرایش‌های تاکتیکی جدید وارد شده است.

توماس توخل در پاریس ظرف چند هفته اعتماد تمامی بازیکنان را به خود جلب کرد، کاری که اونای امری در دو فصل موفق به انجامش نشده بود. توخل قصد دارد موفق شود اما برای رسیدن به موفقیت راه‌کارهای خاص خود را دارد و حالا به نظر می‌رسد در PSG همه رهبری او را پذیرفته و به دنبالش حرکت می‌کنند.

نتایج خوب PSG تا اینجا باعث شده توخل بتواند بدون نیاز به پاسخ دادن به منتقدین، در آرامش نسبی به فعالیت‌هایش ادامه دهد درحالیکه اونای امری به دلیل شروع نه چندان خوبی که در پاریس داشت مجبور شد برنامه‌هایش را به کلی تغییر دهد. از طرف دیگر بازیکنانی که امری در اختیار داشت کله‌شق‌تر بودند و می‌توان گفت توخل از این نظر که با بازیکنانی کار می‌کند که در مقابل سرمربی گارد ندارند، نسبت به امری شانس بیشتری داشته است. تیاگو موتا که در زمان امری، نفوذ بسیار زیادی در رختکن PSG داشت، به این راحتی اجازه نمی‌داد سرمربی تیم، تغییر بزرگی در تاکتیک تیمی بوجود بیاورد چون بازیکنان بیشتر از اینکه گوش به فرمان امری باشند، به موتا نگاه می‌کردند.

توخل از تغییر هراسی ندارد و به شدت به دنبال ایجاد تغییرات تاکتیکی است و حتی در حین بازی از ایجاد تغییرات متعدد در آرایش تاکتیکی تیمش هراس ندارد. توخل تیمش را به شکلی آرایش می‌دهد که برای تغییرات تاکتیکی نیازی به تغییر بازیکنان فیکس خود ندارد. او اکثر اوقات با یک ترکیب ۱۱نفره ثابت به میدان می‌رود ولی در حین مسابقه به دستور او، تیم متحول می‌شود و برنامه‌های تاکتیکی جدیدی را پی می‌گیرد.

یک کیسه پول هیچ زمان نمی‌تواند گلزنی کند

جمله معروف  یوهان کرایف فقید در فوتبال امروز دستخوش تغییرات زیادی شده است. شاید بهتر باشد جمله را این گونه بیان کرد؛ تیم‌هایی که با کیسه‌های پول ساخته می‌شوند ممکن است بتوانند جام کسب کنند اما شخصیت را هرگز!