یادداشت/ از کابوس تا رویا

 

۹۰ البرز- سعید زاهدیان، اگر استقلال به الهلال ‌ببازد، اگر استقلال در اصفهان به سپاهان ببازد، اگر استقلال سهمیه فصل آینده لیگ قهرمانان را نگیرد و…! هزار اگر و امای دیگر تا دوشنبه شب به کابوس هواداران استقلال تبدیل شده بود ولی در یک ۹۰ دقیقه، همه این اگر و اماها نقش بر آب شد تا استقلال دوباره در قامت یک مدعی خودنمایی کند.

شبی که گذشت برای استقلالی‌ها شبی سرنوشت‌ساز بود؛ استقلال نشان داد که فوتبال ورای همه پیش‌بینی‌ها و تصورات، همیشه می‌تواند ما را غافلگیر کند. تیمی که در دربی تهران حتی یک ضربه به چارچوب دروازه نزد، تیمی که از باز کردن دروازه سایپا عاجر و ناتوان نشان می‌داد، مقابل یکی از بهترین و ثروتمندترین تیم‌های آسیا شاهکار کرد و به‌رغم اشتباهات داور، یک برد خوب و روحیه‌بخش به دست آورد. شاید خوشبین‌ترین هوادار استقلال هم تصور نمی‌کرد این تیم مقابل الهلال با ۳ امتیاز از زمین خارج شود اما باز هم فوتبال به ما یادآوری کرد که پول، ثروت و امکانات همیشه تعیین کننده نیست و سابقه و پیشینه تیم‌ها را باید جدی گرفت.

برد استقلال ما را یاد پیروزی یونایتد مقابل پاری سن ژرمن انداخت یا برد یووه برابر اتلتیکو مادرید. برد این دو تیم بزرگ و پر افتخار ریشه در سابقه آنها داشت. استقلال هم نشان داد که این تیم در بدترین شرایط هم استقلال بزرگ و پر افتخار است و نباید این تیم را دست کم و کوچک شمرد.

به قول پپ گواردیولا در فوتبال همیشه باید به هیستوری و تالار افتخارات یک باشگاه توجه کرد که در ضمیر ناخودآگاه بازیکنان تاثیر می‌گذارد و در اوج ناامیدی به مدد آنها می‌آید؛ به همین دلیل سرمربی سیتی می‌گوید که در لیگ قهرمانان اروپا تیمش هنوز آماده قهرمانی نیست و بخت تیم‌هایی مثل بارسلونا، یووه و لیورپول بیشتر از منچسترسیتی پولدار و پر‌ ستاره است. این حرف‌های پپ یعنی همین شعار هواداران دو آتشه استقلال که در ورزشگاه فریاد می‌زنند: «آسیا تخصص ماست!»

استقلال چه در لیگ و چه در آسیا همیشه تیمی بزرگ و قابل اعتناست؛ باید به این تیم احترام گذاشت، حتی اگر در دوران ناکامی و افول باشد. اسم و آوازه استقلال، تیمی که در چند بازی اخیر همیشه برابر الهلال پیروز بوده را در نمایش دیشب بازیکنان دیدیم. آنها هرگز از حریف ترس و واهمه نداشتند و چنان راحت و آسان بازی کردند که انگار یک تیم درجه دو یا سه آسیا برابرشان بازی می‌کند. استقلال با این نمایش همه را امیدوار کرد که حتی در ادامه لیگ هم می‌تواند بازگشتی باشکوه داشته و همه را غافلگیر کند. با برنامه هفته‌های پایانی لیگ و مصاف مدعیان مقابل هم، استقلال می‌تواند از این فرصت به سود خود استفاده کند و حتی به قهرمانی امیدوار باشد.

اگر شاگردان شفر در اصفهان مثل دیشب بازی کنند و به روند خوب خود ادامه دهند، تردید نباید کرد که سهمیه آسیا حداقل دستاورد آبی‌ها خواهد بود و چنانچه بخت با پسران آبی یار باشد، بالا بردن جام هم خیلی دور از ذهن نیست. هواداران استقلال که تا دیشب کابوس بازی با الهلال و سپاهان را داشتند، حالا رویاهای بزرگی در سر دارند و برای مصاف با تیم‌های بزرگ بی‌تابی می‌کنند تا با تیم خوب‌شان رویاهای به ظاهر محال را به واقعیت تبدیل کنند.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید